Uzasadnienie projektu uchwały



Uzasadnienie
Jak pokazuje XX wiek, nazywanie ulic zgodnie z doraźnymi celami politycznymi kończyło się tym, że prędzej czy później nazwę ulicy zmieniano (por. Indeks zmian nazw ulic i placów miasta Cieszyna od końca XIX wieku do dziś, http://stajniaaugiasza.ovh.org/index.php?s=ulice). Optymalnie w przypadku osób zmarłych jest odczekać 100 lat, aby emocje opadły i można było obiektywnie ocenić, czy dana postać zasługuje na tego rodzaju upamiętnienie.
Jednocześnie nazwa ulicy może stanowić świetną wizytówkę i okazję do promocji miasta, dotyczy to nazw niekonwencjonalnych, wyłamujących się ze schematów. Z tego powodu składamy wniosek, aby poszczególne ronda w Cieszynie nazwać na cześć dziewczyn Jamesa Bonda.
Po pierwsze, w nazwie istnieje niezwykły potencjał turystyczny i można wykorzystać go np. zapraszając aktorki wcielające się w role dziewczyn Jamesa Bonda na odbywające się w Cieszynie festiwale i przeglądy filmowe, połączone np. z przeglądem filmów o najsłynniejszym filmowym agencie albo retrospektywą filmów danej artystki. Jednocześnie James Bond to jedna z najpopularniejszych ikon popkultury i przyjęcie proponowanej uchwały zwiększy turystyczną rozpoznawalność Cieszyna. Szacuje się, że połowa ludzkości widziała co najmniej jeden film o agencie 007 (Ben Macintyre, For Your Eyes Only: Ian Fleming and James Bond, London 2012, s. 7).
Po drugie, stanowi to uhonorowanie bohaterek znajdujących się w cieniu agenta 007. Obserwujemy dominację mężczyzn, jeśli chodzi o patronów ulic w Cieszynie, co jest tendencją ogólnopolską. Zamiast jednak nazwisk postaci fikcyjnych, słabo rozpoznawalnych, należy nazwać je nazwiskami odtwórczyń, gdyż ułatwia to identyfikację w świadomości społecznej, a wiąże się to z większym potencjałem kulturotwórczym i turystycznym.
Po trzecie, pozwoli to wyciszyć zaognioną sytuację polityczną, bo nazwy ulic i rond powinny łączyć, a nie dzielić – niechaj w tym aspekcie zapomnijmy o politycznych sporach, tylko cieszmy się Cieszynem.

Komentarze